12th International Conference on Urban Drainage

DATE: September 11 to 16, 2011 - VENUE: Porto Alegre/RS - Brazil

Programme


September 11th, 2011 - SUNDAY
September 12th, 2011 - MONDAY
September 13th, 2011 - TUESDAY
September 14th, 2011 - WEDNESDAY
September 15th, 2011 - THURSDAY
September 16th, 2011 - FRIDAY


September 11th, 2011 - SUNDAY
13:00 - 19:00 Meeting of the IWA-IAHR Joint Committee on Urban Drainage
14:00 - 19:00 Registration
19:00 - 22:00 Get Together
TOP
September 12th, 2011 - MONDAY
08:00 - 09:00 Registration
09:00 - 10:00 São José Room Opening Session
Mr. José Fortunati - Mayor of Porto Alegre
Prof. Peter Steen Mikkelsen - Chairman of the IWA-IAHR JCUD
Dr. Ingrid Illich Müller - President of ABRH
Dr. Carlos Alberto Rosito - Representative of IWA
Prof. André Silveira - Representative of UFRGS
Prof. Nilo Nascimento - Conference Chairman
Mr. Ernesto Teixeira - Director of the DEP - The Porto Alegre Urban Drainage Department
Mr. Flávio Presser - Director of the DMAE - The Porto Alegre Municipal Department of Water and Sewage
10:00 - 10:30 São José Room Keynote Lecture - The history of urban water management in Porto Alegre
Speaker: Daniela Bemfica (DEP)
Session Chair: Ernesto Teixeira
10:30 - 11:00 Exhibition Room COFFEE-BREAK
11:00 - 12:30 São José Room Poul Harremoës Award
Session Chair: Prof. David Butler
12:30 - 13:40 Exhibition Room LUNCH
13:40 - 14:40 Exhibition Room Poster Session I
14:40 - 16:20 Cambará Room Oral Session 1A - Urban rainfall I - Proposed by the Urban Rainfall Working Group
Session Chair: P. Willems
14:40 - 15:00 - Introduction
15:00 - 15:20 - PAP004826
15:20 - 15:40 - PAP005528
15:40 - 16:00 - PAP005166
16:00 - 16:20 - PAP005172
Paineira Room Oral Session 1B - Hydraulics of urban drainage systems I
Session Chair: Gislain Lipeme Kouyi
14:40 - 15:00 - PAP005089
15:00 - 15:20 - PAP005126
15:20 - 15:40 - PAP005177
15:40 - 16:00 - PAP005199
16:00 - 16:20 - PAP005209
São José Room Oral Session 1C - Urban drainage and urban planning I
Session Chair: Alessandro Paoletti
14:40 - 15:00 - PAP005181
15:00 - 15:20 - PAP005188
15:20 - 15:40 - PAP005214
15:40 - 16:00 - PAP005255
16:00 - 16:20 - PAP005256
Nobre Room Oral Session 1D - Pollutants in urban areas: sources, accumulation and washoff I
Session Chair: Peter Steen Mikkelsen
14:40 - 15:00 - PAP004880
15:00 - 15:20 - PAP005133
15:20 - 15:40 - PAP005190
15:40 - 16:00 - PAP005227
16:00 - 16:20 - PAP005249
Itapema Room Oral Session 1E - Stormwater source control and BMPs I
Session Chair: Gilles Rivard
14:40 - 15:00 - PAP004778
15:00 - 15:20 - PAP005112
15:20 - 15:40 - PAP005120
15:40 - 16:00 - PAP005122
16:00 - 16:20 - PAP005149
16:20 - 16:50 Exhibition Room COFFEE-BREAK
16:50 - 18:30 Cambará Room Oral Session 1F - Urban rainfall II
Session Chair: Dr. P. Willems
16:50 - 17:10 - PAP005173
17:10 - 17:30 - PAP005174
17:30 - 17:50 - PAP005298
17:50 - 18:10 - PAP005346
18:10 - 18:30 - PAP005351
Paineira Room Oral Session 1G - Hydraulics of urban drainage systems II
Session Chair: Gislain Lipeme Kouyi
16:50 - 17:10 - PAP005216
17:10 - 17:30 - PAP005242
17:30 - 17:50 - PAP005268
17:50 - 18:10 - PAP005299
18:10 - 18:30 - PAP005317
São José Room Oral Session 1H - Integrated urban water planning and management in developing countries I
Session Chair: Vladimir Caramori
16:50 - 17:10 - PAP005104
17:10 - 17:30 - PAP005210
17:30 - 17:50 - PAP005297
17:50 - 18:10 - PAP005347
Nobre Room Oral Session 1I - Pollutants in urban areas: sources, accumulation and washoff II
Session Chair: Gabriele Freni
16:50 - 17:10 - PAP005252
17:10 - 17:30 - PAP005265
17:30 - 17:50 - PAP005294
17:50 - 18:10 - PAP005319
18:10 - 18:30 - PAP005349
Itapema Room Oral Session 1J - Stormwater source control and BMPs II
Session Chair: Sylvie Barraud
16:50 - 17:10 - PAP005160
17:10 - 17:30 - PAP005186
17:30 - 17:50 - PAP005246
17:50 - 18:10 - PAP005348
18:10 - 18:30 - PAP005352
19:00 - 20:00 Meetings of the Jcud Working Groups
TOP
September 13th, 2011 - TUESDAY
09:00 - 10:20 Cambará Room Oral Session 2A - Urban rainfall III
Session Chair: Thomas Einfalt
09:00 - 09:20 - PAP005429
09:20 - 09:40 - PAP005430
09:40 - 10:00 - PAP005523
10:00 - 10:20 - PAP005239
Paineira Room Oral Session 2B - Hydraulics of urban drainage systems III
Session Chair: Matthieu Dufresne
09:00 - 09:20 - PAP005332
09:20 - 09:40 - PAP005407
09:40 - 10:00 - PAP005414
10:00 - 10:20 - PAP005420
10:20 - 10:40 - PAP005311
Itapema Room Oral Session 2C - Integrated urban water planning and management in developing countries II
Session Chair: Gilles Rocquelain
09:00 - 09:20 - PAP005364
09:20 - 09:40 - PAP005428
09:40 - 10:00 - PAP005526
10:00 - 10:20 - PAP006936
Nobre Room Oral Session 2D - Receiving environment pollution impacts
Session Chair: Brigitte Vinçon-Leite
09:00 - 09:20 - PAP005102
09:20 - 09:40 - PAP005116
09:40 - 10:00 - PAP005118
10:00 - 10:20 - PAP005150
São José Room UNESCO Workshop: Sustainable strategies for urban drainage and flood protection
Session Chair: Nilo Nascimento
09:00 - 09:10 - Opening Session
09:10 - 09:40 - Keynote: Climate change adaptation in urban water management: the need of integrated approaches to managing flood risks
Speaker: Sarantuyaa Zandaryaa
09:40 - 10:20 - Keynote: Advances in Flood Modelling
Speaker: Cedo Maksimovic
10:20 - 10:50 Exhibition Room COFFEE-BREAK
10:50 - 11:20 Itapema Room Keynote Lecture 1 - Adaptation Measures from Ecohydrology and Water Footprint for the Payment of Environmental Services of Urban Drainage under Long-Term Changes
Speaker: Eduardo Mário Mendiondo
Session Chair: André Silveira
São José Room Keynote Lecture 2 - Cities resilient to floods
Speaker: Kapil Gupta
Session Chair: Nilo Nascimento
11:20 - 13:00 Cambará Room Oral Session 2F - Urban rainfall IV - Accounting for climate change
Session Chair: Daniel Schertzer
11:20 - 11:40 - PAP005285
11:40 - 12:00 - PAP005359
12:00 - 12:20 - PAP005394
12:20 - 12:40 - PAP005109
12:40 - 13:00 - Conclusions of the Urban Rainfall Sessions - Dr. P Willems and Dr. T. Einfalt
Paineira Room Oral Session 2G - Processes in sewer systems I
Session Chair: Gianfranco Becciu
11:20 - 11:40 - PAP004810
11:40 - 12:00 - PAP005127
12:00 - 12:20 - PAP005141
12:20 - 12:40 - PAP005197
12:40 - 13:00 - PAP005241
Itapema Room Oral Session 2H - Integrated urban water management I
Session Chair: Luiz Fernando Orsini
11:20 - 11:40 - PAP005097
11:40 - 12:00 - PAP005100
12:00 - 12:20 - PAP005138
12:20 - 12:40 - PAP005189
12:40 - 13:00 - PAP005226
Nobre Room Oral Session 2I - Pollutants in urban areas: sources, accumulation and washoff III
Session Chair: David McCarthy
11:20 - 11:40 - PAP005401
11:40 - 12:00 - PAP005418
12:00 - 12:20 - PAP005439
12:20 - 12:40 - PAP005447
12:40 - 13:00 - PAP005546
São José Room Oral Session 2J - UNESCO Workshop: Sustainable strategies for urban drainage and flood protection
Session Chair: Jiri Marsalek
11:20 - 11:40 - PAP005244
11:40 - 12:00 - PAP005207
12:00 - 12:20 - PAP005270
12:20 - 12:40 - PAP005167
12:40 - 13:00 - PAP005518
13:00 - 13:20 - PAP005362
13:00 - 14:00 Exhibition Room LUNCH
14:00 - 15:00 Exhibition Room Poster Session II
15:00 - 16:40 Cambará Room Oral Session 2K - Climate change adaptation, performance of existing and future infrastructure I
Session Chair: Lian Lundy
15:00 - 15:20 - PAP005314
15:20 - 15:40 - PAP005550
15:40 - 16:00 - PAP005117
16:00 - 16:20 - PAP005170
16:20 - 16:40 - PAP005287
Paineira Room Oral Session 2L - Processes in sewer systems II - CSO
Session Chair: Jes Vollertsen
15:00 - 15:20 - PAP005392
15:20 - 15:40 - PAP005415
15:40 - 16:00 - PAP004800
16:00 - 16:20 - PAP005139
16:20 - 16:40 - PAP005143
Itapema Room Oral Session 2M - Integrated urban water management II
Session Chair: Richard Ashley
15:00 - 15:20 - PAP005245
15:20 - 15:40 - PAP005272
15:40 - 16:00 - PAP005281
16:00 - 16:20 - PAP005328
16:20 - 16:40 - PAP005404
Nobre Room Oral Session 2N - Stormwater source control and BMPs III
Session Chair: Tim Fletcher
15:00 - 15:20 - PAP005354
15:20 - 15:40 - PAP005393
15:40 - 16:00 - PAP005436
16:00 - 16:20 - PAP005445
16:20 - 16:40 - PAP005506
São José Room Oral Session 2O - UNESCO Workshop: Sustainable strategies for urban drainage and flood protection
Session Chair: Kapil Gupta
15:00 - 15:20 - PAP005276
15:20 - 15:40 - PAP005119
15:40 - 16:00 - PAP005259
16:00 - 16:20 - PAP005466
16:20 - 16:40 - PAP005370
16:40 - 17:00 Exhibition Room COFFEE-BREAK
17:00 - 18:40 Cambará Room Oral Session 2P - Climate change adaptation, performance of existing and future infrastructure II
Session Chair: Simon Beechman
17:00 - 17:20 - PAP005372
17:20 - 17:40 - PAP005378
17:40 - 18:00 - PAP005398
18:00 - 18:20 - PAP005530
18:20 - 18:40 - PAP005641
Paineira Room Oral Session 2Q - Processes in sewer systems III - CSO
Session Chair: Mafred Kleidorfer
17:00 - 17:20 - PAP005196
17:20 - 17:40 - PAP005271
17:40 - 18:00 - PAP005327
18:00 - 18:20 - PAP005365
18:20 - 18:40 - PAP005449
Itapema Room Oral Session 2R - Urban drainage and urban planning II
Session Chair: Carmen Eugenia Sterling
17:00 - 17:20 - PAP005338
17:20 - 17:40 - PAP005391
17:40 - 18:00 - PAP005389
18:00 - 18:20 - PAP005390
18:20 - 18:40 - PAP005397
Nobre Room Oral Session 2S - LID, WSUD, SUDS I
Session Chair: Tony Wong
17:00 - 17:20 - PAP004783
17:20 - 17:40 - PAP004817
17:40 - 18:00 - PAP005140
18:00 - 18:20 - PAP005212
18:20 - 18:40 - PAP005217
São José Room Oral Session 2T - UNESCO Workshop: Sustainable strategies for urban drainage and flood protection
Session Chair: Nuno Eduardo da Cruz Simões
17:00 - 17:20 - PAP005535
17:20 - 17:40 - PAP005527
17:40 - 18:00 - PAP005385
18:00 - 18:20 - PAP005620
18:20 - 18:40 - PAP005161
18:40 - 19:00 - Closing Session - Jiri Marsalek and Nilo Nascimento
19:00 - 20:00 Meetings of the Jcud Working Groups
TOP
September 14th, 2011 - WEDNESDAY
09:00 - 10:20 Cambará Room Oral Session 3A - Urban drainage technologies for developing countries
Session Chair: Andres Torres
09:00 - 09:20 - PAP005406
09:20 - 09:40 - PAP005544
09:40 - 10:00 - PAP005465
10:00 - 10:20 - PAP006157
Paineira Room Oral Session 3B - Hydraulics of urban drainage systems IV
Session Chair: Hj Mohamed Nor bin Mohamed Desa
09:00 - 09:20 - PAP005440
09:20 - 09:40 - PAP005504
09:40 - 10:00 - PAP005536
10:00 - 10:20 - PAP005650
Itapema Room Oral Session 3C - Real Time Control
Session Chair: Alberto Campisano
09:00 - 09:20 - PAP005541
09:20 - 09:40 - PAP005323
09:40 - 10:00 - PAP005331
10:00 - 10:20 - PAP005353
Nobre Room Oral Session 3D - Modelling and simulation of integrated urban water systems I
Session Chair: Marie-Claire Tem Veldhuis
09:00 - 09:20 - PAP005253
09:20 - 09:40 - PAP005274
09:40 - 10:00 - PAP005324
10:20 - 10:40 - PAP005339
São José Room Oral Session 3E - UNESCO Workshop: Challenging experiences in urban water management in Portugal - cases of success in partnership with the End-Users
Session Chair: Maria Rafaela Matos
09:00 - 09:15 - Opening Session
Nilo Nascimento, Sarantuyaa Zandaryaa and Jiri Marsalek
09:15 - 10:30 - Innovation in sustainable urban water management
1) Concepts and Strategies
Speaker: Jiri Marsalek
2) The SWITCH Transitioning Manual
Speaker: Carlos Tucci
Debates
10:20 - 10:50 Exhibition Room COFFEE-BREAK
10:50 - 11:20 São José Room Keynote Movie - Water, Nature and the City
Speaker: Bernard Chocat
Session Chair: Nilo Nascimento and Bernard Chocat
11:20 - 13:00 Cambará Room Oral Session 3F - Rainwater and stormwater haversting I
Session Chair: Martin Seidl
11:20 - 11:40 - PAP005481
11:40 - 12:00 - PAP004843
12:00 - 12:20 - PAP005180
12:20 - 12:40 - PAP005232
12:40 - 13:00 - PAP005243
Paineira Room Oral Session 3G - Monitoring, data collection and data processing I
Session Chair: Jean-Luc Bertrand-Krajewski
11:20 - 11:40 - PAP004811
11:40 - 12:00 - PAP005134
12:00 - 12:20 - PAP005233
12:20 - 12:40 - PAP005248
12:40 - 13:00 - PAP005305
Itapema Room Oral Session 3H - Eco-hydrology and eco-hydraulics in urban areas
Session Chair: Masato Kobiyama
11:20 - 11:40 - PAP005469
11:40 - 12:00 - PAP005524
12:00 - 12:20 - PAP005432
12:20 - 12:40 - PAP005262
Nobre Room Oral Session 3I - LID, WSUD, SUDS II
Session Chair: Geoffrey O'Loughlin
11:20 - 11:40 - PAP005399
11:40 - 12:00 - PAP005488
12:00 - 12:20 - PAP005489
12:20 - 12:40 - PAP005329
São José Room UNESCO Workshop: Challenges of integrated urban water management in developing countries
Session Chair: André Luiz Lopes da Silveira
11:20 - 11:40 - From reinvidication to the winkcity: innovations of participatory democracy and governance in Porto Alegre
Speakers: Cezar Busatto
11:40 - 13:00 - Panel discussion and debates: Challenges in urban water management in developing countries
Moderator: Sarantuyaa Zandaryaa
Debates
13:00 - 14:00 Exhibition Room LUNCH
13:30 - 18:00 FIELD VISITS
TOP
September 15th, 2011 - THURSDAY
09:00 - 10:20 Cambará Room Oral Session 4A - Pollutant removal processes, stormwater treatment I
Session Chair: Neil Armitage
09:00 - 09:20 - PAP004777
09:20 - 09:40 - PAP005137
09:40 - 10:00 - PAP005145
10:00 - 10:20 - PAP005228
Paineira Room Oral Session 4B - Perspectives on education, research and training
Session Chair: Priscilla Moura
09:00 - 09:20 - PAP005096
09:20 - 09:40 - PAP005575
09:40 - 10:00 - PAP005222
10:00 - 10:20 - PAP006155
Itapema Room Oral Session 4C - Performance assessment, indicators, benchmarking
Session Chair: Govert Geldof
09:00 - 09:20 - PAP005213
09:20 - 09:40 - PAP005269
09:40 - 10:00 - PAP005361
10:00 - 10:20 - PAP005562
Nobre Room Oral Session 4D - LID, WSUD, SUDS III
Session Chair: Vladimir Caramori
09:00 - 09:20 - PAP005565
09:20 - 09:40 - PAP005566
09:40 - 10:00 - PAP004847
10:00 - 10:20 - PAP005164
São José Room Oral Session 4E - UNESCO Workshop: Challenges of integrated urban water management in developing countries
Session Chair: Sônia Knauer
09:00 - 10:20 - Cooperation between Municipalities and Research Groups 2
1) The French experience : a fifty years survey
Speaker: Jean-Claude Deutsch
2) The Brazilian-Italian Cooperation on sustainable urban water management
Speaker: Alessandro Paoletti and Luiz Carlos Orsini
Debates
10:20 - 10:50 Exhibition Room COFFEE-BREAK
10:50 - 11:20 São José Room Keynote Lecture - Facing future changes - Sustainable urban water management in cities: an example from South America
Speaker: Manfred SchŘetze
Session Chair: Nilo Nascimento
11:20 - 13:00 Cambará Room Oral Session 4F - Pollutant removal processes, stormwater treatment II
Session Chair: Marie-Christine Gromaire
11:20 - 11:40 - PAP005229
11:40 - 12:00 - PAP005231
12:00 - 12:20 - PAP005254
12:20 - 12:40 - PAP005286
12:40 - 13:00 - PAP005289
Paineira Room Oral Session 4G - Rainwater and stormwater haversting II
Session Chair: Luciene Pimentel da Silva
11:20 - 11:40 - PAP005283
11:40 - 12:00 - PAP005296
12:00 - 12:20 - PAP005337
12:20 - 12:40 - PAP005360
12:40 - 13:00 - PAP005470
Itapema Room Oral Session 4H - Modelling and simulation of integrated urban water systems II
Session Chair: Alberto Galvis
11:20 - 11:40 - PAP004787
11:40 - 12:00 - PAP005099
12:00 - 12:20 - PAP005132
12:20 - 12:40 - PAP005142
12:40 - 13:00 - PAP005144
Nobre Room Oral Session 4I - LID, WSUD, SUDS IV
Session Chair: Arthur Scott
11:20 - 11:40 - PAP005376
11:40 - 12:00 - PAP005455
12:00 - 12:20 - PAP006197
12:20 - 12:40 - PAP006198
12:40 - 13:00 - PAP005403
São José Room UNESCO Workshop: Challenges of integrated urban water management in developing countries
Session Chair: Cedo Maksimovic
11.20 - 11.50 - Dealing with litter in stormwater systems
Speaker: Neil Armitage
11.50 - 13.00 - Participatory processes and the role of End-Users
Challenging in urban water management in Portugal - cases of success in partnership with End-Users
Speaker: Maria Rafaela Matos
River restoration and participatory processes in Belo Horizonte
Speaker: Sônia Knauer
Debates
13:00 - 14:00 Exhibition Room LUNCH
14:00 - 15:00 Exhibition Room Poster Session III
15:00 - 16:40 Cambará Room Oral Session 4K - Pollutant removal processes, stormwater treatment III
Session Chair: Marie-Christine Gromaire
15:00 - 15:20 - PAP005412
15:20 - 15:40 - PAP005423
15:40 - 16:00 - PAP005437
16:00 - 16:20 - PAP005473
Paineira Room Oral Session 4L - Monitoraning, data collection and processing II
Session Chair: Ana Deletic
15:00 - 15:20 - PAP005312
15:20 - 15:40 - PAP005315
15:40 - 16:00 - PAP005330
16:00 - 16:20 - PAP005478
16:20 - 16:40 - PAP005594
Itapema Room Oral Session 4M - Modelling and simulation of integrated urban water systems III
Session Chair: Kapil Gupta
15:00 - 15:20 - PAP005201
15:20 - 15:40 - PAP005215
15:40 - 16:00 - PAP005230
16:00 - 16:20 - PAP005260
16:20 - 16:40 - PAP005261
Nobre Room Oral Session 4N - GIS
Session Chair: Marcelo Gomes Miguez
15:00 - 15:20 - PAP005162
15:20 - 15:40 - PAP005321
15:40 - 16:00 - PAP005591
16:00 - 16:20 - PAP005090
São José Room

Oral Session 4O - UNESCO Workshop: Challenges of integrated urban water management in developing countries
Session Chair: Bernard Chocat
15:00 - 16:40 - Transitioning to sustainable urban waste mananagement
Incetives for sustainable urban waste management in Australia
Speaker: Tim Fletcher
The SWITCH Transitioning Manual
Speaker: Chris Jefferies
The SWITCH Training Kit: Integrated Urban Water Management in the City of the Future
Speaker: Florence Laloe and Nilo Nascimento
Debates

16:40 - 17:00 Exhibition Room COFFEE-BREAK
17:00 - 18:40 Cambará Room Oral Session 4P - Pollutant removal processes, stormwater treatment IV
Session Chair: Peter Vanrolleghem
17:00 - 17:20 - PAP005507
17:20 - 17:40 - PAP005577
17:40 - 18:00 - PAP005601
18:00 - 18:20 - PAP005613
18:20 - 18:40 - PAP004784
Paineira Room Oral Session 4Q - Monitoraning, data collection and processing III
Session Chair: Ana Deletic
17:00 - 17:20 - PAP005612
17:20 - 17:40 - PAP005250
17:40 - 18:00 - PAP005290
18:00 - 18:20 - PAP005313
18:20 - 18:40 - PAP005396
Itapema Room Oral Session 4R - Modelling and simulation of integrated urban water systems IV
Session Chair: Wolfgang Rauch
17:00 - 17:20 - PAP005264
17:20 - 17:40 - PAP005335
17:40 - 18:00 - PAP005358
18:00 - 18:20 - PAP005384
18:20 - 18:40 - PAP005441
Nobre Room Oral Session 4S - Urban flooding: modelling, damage assessment, flood forecast and emergency planning, mitigation measures
Session Chair: Adrian John Saul
17:00 - 17:20 - PAP005266
17:20 - 17:40 - PAP005301
17:40 - 18:00 - PAP005355
18:00 - 18:20 - PAP005146
18:20 - 18:40 - PAP005520
São José Room UNESCO Workshop: Challenges of integrated urban water management in developing countries
Session Chair: John Bryan Ellis
17:00 - 18:30 - Round table: Strategies for sustainable urban water management:
identifying barriers and highlighting perspectives
Speakers: Cezar Busatto, Sônia Knauer, Carmen Sterling Sadovinic and Maximo Lanzetta
20:00 Gala Dinner
TOP
September 16th, 2011 - FRIDAY
09:00 - 10:20 Cambará Room Oral Session 5A - Pollutant removal processes, stormwater treatment V
Session Chair: Fumiyuki Nakajima
09:00 - 09:20 - PAP005494
09:20 - 09:40 - PAP006156
09:40 - 10:00 - PAP005079
10:00 - 10:20 - PAP005128
Paineira Room Oral Session 5B - Participatory processes, decision making and social acceptance of urban drainage technologies I
Session Chair: Sam Trowsdale
09:00 - 09:20 - PAP005111
09:20 - 09:40 - PAP005184
09:40 - 10:00 - PAP005198
10:00 - 10:20 - PAP005204
Itapema Room Oral Session 5C - Urban drainage and urban planning III
Session Chair: Riane Torres Santiago Nunes
09:00 - 09:20 - PAP005448
09:20 - 09:40 - PAP005519
09:40 - 10:00 - PAP005644
10:00 - 10:20 - PAP005334
Nobre Room Oral Session 5D - Modelling and simulation of integrated urban water systems IV
Session Chair: David Butler
09:00 - 09:20 - PAP005553
09:20 - 09:40 - PAP005573
09:40 - 10:00 - PAP005574
10:00 - 10:20 - PAP005148
São José Room Oral Session 5E - LID, WSUD, SUDS V
Session Chair: Chris Jefferies
09:00 - 09:20 - PAP005169
09:20 - 09:40 - PAP005467
09:40 - 10:00 - PAP005236
10:00 - 10:20 - PAP005387
10:20 - 10:50 Exhibition Room COFFEE-BREAK
10:50 - 11:20 São José Room Keynote Lecture - São Paulo City Urban Drainage Master Plan
Speaker: Miguel Bucalem and Mário Thadeu Leme de Barros
Session Chair: Nilo Nascimento
11:20 - 13:00 Cambará Room Oral Session 5F - Rainwater and stormwater haversting III
Session Chair: Bernard De Gouvello
11:20 - 11:40 - PAP005419
11:40 - 12:00 - PAP005433
12:00 - 12:20 - PAP004788
12:20 - 12:40 - PAP005561
12:40 - 13:00 - PAP005554
13:00 - 13:20 - PAP005564
Paineira Room Oral Session 5G - Participatory processes, decision making and social acceptance of urban drainage technologies II
Session Chair: Jean-Claude Deutsch
11:20 - 11:40 - PAP005521
11:40 - 12:00 - PAP005240
12:00 - 12:20 - PAP005470
12:20 - 12:40 - PAP005543
12:40 - 13:00 - PAP005588
Itapema Room Oral Session 5H - Integrated water resources management at different scales: from urban catchment to river basin
Session Chair: Carlos André Mendes
11:20 - 11:40 - PAP005280
11:40 - 12:00 - PAP005463
12:00 - 12:20 - PAP005464
12:20 - 12:40 - PAP005192
Nobre Room Oral Session 5I - Modelling and simulation of integrated urban water systems V
Session Chair: Manfred Schüetze
11:20 - 11:40 - PAP005402
11:40 - 12:00 - PAP005426
12:00 - 12:20 - PAP005479
12:20 - 12:40 - PAP005163
12:40 - 13:00 - PAP005182
São José Room Oral Session 5J - Climate change adaptation, performance of existing and future infrastructure III
Session Chair: David Blackwood
11:20 - 11:40 - PAP004781
11:40 - 12:00 - PAP005131
12:00 - 12:20 - PAP005452
13:00 - 14:00 Exhibition Room LUNCH
14:00 - 16:00 Itapema Room

Clossing Session
Session Chair: Nilo Nascimento
Incoming Chairman of the IWA/IAHR Joint Committee on Urban Drainage
Speaker: David Butler

13 ICUD
Hj Mohamed Nor bin Mohamed Desa

Novatech 2013 Conference
Jean-Luc Bertrand-Krajewski

UDM Conference
Anna Deletic

WSUD Conference
Tony Wong

SPN 2013
Simon Tait

12 ICUD: a summary
Speaker: Nilo Nascimento

TOP
ACQUA CONSULTORIA
Rua Dr Candido Espinheira, 560 cj 32
CEP: 05004 000 - São Paulo - SP


11 3868 0726


Siga-nos / Follow us
@acquacon